Stačí si pohodlne ľahnúť a relaxovať
Lymfodrenáž alebo lymfatická masáž sa používa pri liečbe opuchov akéhokoľvek pôvodu. Lymfatické drenáže pôsobia na lymfatický systém, ktorý je tvorený miazgovými cievami a uzlinami. Prístrojová lymfodrenáž stláča končatinu a vyvoláva tlakové vlny, ktoré sa snažia obnoviť ako lymfatický, tak aj žilový systém.
Fyziologické účinky lymfodrenáže
Lymfatický systém tvoria cievy, ktoré sa nepriamo zúčastňujú krvného obehu. Z krvného obehu z tenkostenných krvných kapilár, ktoré tvoria prechod medzi tepnami a žilami, presakujú do tkanív niektoré bielkoviny. Zabrániť hromadenie týchto bielkovín v tkanivách má za úlohu lymfatický systém, ktorý tieto bielkoviny, látky ktorým sa taktiež hovorí lymfa, miazga, zbiera a odvádza späť do žíl.
Lymfatický systém sa skladá z lymfatických kapilár, kolektorov a kmeňov. Jeho súčasťou sú uzliny, ktoré plnia funkciu filtrov a tvoria prechod medzi povrchovým a hĺbkovým lymfatickým systémom. Pokiaľ dôjde k poškodeniu lymfatických ciev úrazom, operáciou, infekciou a pod. nemá lymfa kadiaľ prúdiť a hromadí sa v podkoží za vzniku opuchu – lymfedému.
Lymfatické drenáže využívajú anatomické a fyziologické poznatky o priebehu ciev, umiestneniu uzlín, spojkách a o rýchlosti nasávania tekutín lymfatickou cievou. Stimulujú činnosť miazgovodov, obnovujú priechodnosť lymfy v kritických miestach, zrýchľujú odvádzanie škodlivín z organizmu.